Munkaerőpiacra visszatérés – A szülés utáni munkába állás munkajogi háttere

A munkáltató köteles lehetővé tenni a munkavállaló munkába állását, gondoskodnia kell a felhalmozott szabadság kiadásáról, figyelembe kell vennie a részmunkaidős foglalkoztatás iránti igényt és a szoptatási munkaidő-kedvezményt, valamint be kell tartania a visszatérést követő 30 napos felmondási tilalmat.

Szerző: Adópraxis

A szülés után munkába visszatérő munkavállaló foglalkoztatása a fizetés nélküli szabadság megszakításától kezdve számos munkajogi teendőt von maga után. A munkáltatónak biztosítania kell a felhalmozott szabadság kiadását, a munkaszerződés feltételeinek helyreállítását vagy szükség szerinti módosítását, valamint a munkába állás időpontjának jogszerű kezelését. Most a szülés utáni visszatéréshez kapcsolódó legfontosabb munkáltatói teendőket tekintjük át.

Fizetés nélküli szabadság megszakítása

A fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló kérésére kell kiadni, és annak megszüntetése is kizárólag az ő kezdeményezésére történhet. Amennyiben a munkavállaló a gyermek gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadságot meg kívánja szakítani, írásban kell nyilatkoznia, megjelölve a munkába állás kívánt időpontját. A munkáltató a munkába állást nem tagadhatja meg. A munkáltató nem kötelezheti a munkavállalót arra, hogy a fizetés nélküli szabadságot egy meghatározott időpontig igénybe vegye, és nem kérheti a visszatérés indoklását sem. A visszatérés pontos ütemezése érdekében ugyanakkor célszerű legalább 30 nappal korábban jelezni a munkába állás szándékát, különösen akkor, ha a foglalkoztatás részmunkaidőben vagy módosított feltételek szerint történik.

Szülés után visszatérő munkavállaló szabadsága

A szülési szabadság és a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt a szabadság nem évül el, hanem felhalmozódik, és azt a munkába állást követően ki kell adni. A munkáltatónak a visszatérés napjától számított 60 napon belül gondoskodnia kell a felhalmozott szabadság kiadásáról, amely idő alatt a munkavállaló – tényleges munkavégzés nélkül – távolléti díjra jogosult. A szabadság rendes kiadási szabályai az irányadók, így egyes napok önálló kiadása csak külön megállapodás alapján lehetséges. 

Munkaszerződés módosítása

A munkába visszatérő munkavállaló foglalkoztatását főszabály szerint az eredeti munkaszerződés feltételei szerint kell folytatni. A munkabér nem csökkenthető, és a korábbi munkakört is biztosítani kell, kivéve, ha annak ellátása már nem lehetséges. Ebben az esetben a munkáltató köteles a munkavállaló képzettségének és tapasztalatának megfelelő másik munkakört felajánlani. A munkavállaló kérésére a munkáltatónak kötelező részmunkaidős foglalkoztatást biztosítania, ha az adott munkakörben ez megvalósítható. A munkafeltételek módosítása, például otthoni munkavégzés lehetősége, szintén kizárólag közös megállapodással történhet. 
A témához kapcsolódó 25 gyakorlati kérdés részletes feldolgozása megtalálható a Munkáltatói feladatok és kötelezettségek gyermekes munkavállalókkal kapcsolatban című 76 oldalas különszámunkban, amelyet eddig már több mint 1000 olvasó töltött le.

 
 

Szoptató anya munkaidő-kedvezménye

A szoptató anya munkaidő-kedvezményre jogosult. Ez a gyermek hat hónapos koráig napi két alkalommal egy-egy órát, majd a második félévben napi egy órát jelent. Ikergyermekek esetén a kedvezmény időtartama másfélszeres. A munkáltatónak ezt a kedvezményt automatikusan, külön kérés vagy orvosi igazolás nélkül kell biztosítania, amennyiben a munkavállaló élni kíván e jogával. A kedvezmény időtartamára távolléti díj jár, és a munkavégzés megszakítását a munkaidő-beosztásban is figyelembe kell venni. Fontos, hogy ez nem rendkívüli juttatás, hanem törvényben rögzített jogosultság, amelynek biztosítása a munkáltató részéről kötelező.

Felmondási tilalom

A szülés után visszatérő munkavállalót a munkáltató köteles foglalkoztatni, felmondási védelem illeti meg. A fizetés nélküli szabadság megszűnésétől számított 30 napon belül a munkaviszonyt rendes felmondással nem lehet megszüntetni. A felmondási tilalom megsértése jogellenes munkaviszony-megszüntetésnek minősül, amely munkaügyi perhez és jelentős jogkövetkezményekhez vezethet. A munkáltatónak ezért különösen körültekintően kell eljárnia a visszatérő munkavállaló foglalkoztatásának első időszakában.