Az egyéni vállalkozó biztosítási kötelezettségének alapjai
Biztosítási kötelezettség akkor keletkezik, ha az egyéni vállalkozó főfoglalkozásúként folytatja tevékenységét, és nincs mellette más, heti legalább 36 órás munkaviszonya, vagy nem minősül nyugdíjasnak. A biztosítotti jogviszony a tevékenység megkezdésének napján jön létre, és a megszüntetés napjáig áll fenn. Biztosítottnak minősül a főfoglalkozású átalányadózó és az szja szerinti adózást választó egyéni vállalkozó. A kisadózó akkor minősül biztosítottnak, ha KATA szerint főállású kisadózónak számít. Nem keletkezik biztosítási jogviszony például mellékfoglalkozású vállalkozók vagy az öregségi nyugdíjban részesülők esetében.
Átalányadózó egyéni vállalkozó tb- és szocho-kötelezettsége
A főfoglalkozású átalányadózó egyéni vállalkozó tb-járulékot és szocho-t köteles fizetni. A tb-járulék alapja legalább a minimálbér (szakképzettséghez kötött tevékenység esetén a garantált bérminimum) 100%-a, a szocho alapja pedig annak 112,5%-a. Ha a vállalkozó tényleges jövedelme meghaladja ezt a minimumot, a közterheket a magasabb összeg alapján kell megfizetni. A tb-járulék teljesítése biztosítja a pénzbeli egészségbiztosítási ellátásokra való jogosultságot, valamint a nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati időt is.
Szja szerint adózó egyéni vállalkozó tb- és szocho-kötelezettsége
Az szja szerint adózó egyéni vállalkozó főszabály szerint biztosított, így köteles megfizetni a 18,5%-os tb-járulékot és a 13%-os szocho-t. A tb-járulék alapja a kivétként elszámolt jövedelem, annak hiányában pedig legalább a minimálbér, illetve garantált bérminimum összege. A szocho alapja főszabály szerint a vállalkozói kivét és a vállalkozói jövedelem összege, de ha ezek egyike sem áll rendelkezésre, akkor is meg kell fizetni a szocho-t legalább a minimálbér 112,5%-a után. A kötelezettség a biztosítotti jogviszony fennállása alatt havonta terheli a vállalkozót.
Kisadózók társadalombiztosítási státusza 2025-ben
2025-ben is biztosítottnak minősül az az egyéni vállalkozó, aki főállású kisadózóként végzi a tevékenységét, vagyis nincs mellette heti 36 órát elérő munkaviszonya, nem nappali tagozatos hallgató, és nem öregségi nyugdíjas. A főállású kisadózó az 50 ezer forintos tételes adóbefizetés révén biztosítottá válik. A mellékállású kisadózók – például munkaviszonyban állók vagy öregségi nyugdíjasok – viszont nem minősülnek biztosítottnak, így a tételes adó befizetése mellett nem keletkezik ellátási jogosultságuk.
Nyugdíjas egyéni vállalkozók tb- és szocho-kötelezettsége
Az öregségi nyugdíjban részesülő egyéni vállalkozó nem minősül biztosítottnak, így nem terheli tb-járulékfizetési kötelezettség. Emellett a szocho alól is mentesül, függetlenül attól, hogy átalányadózást vagy szja szerinti adózást választ. Ez a mentesség kizárólag azokra az egyéni vállalkozókra vonatkozik, akik teljes öregségi nyugdíjban részesülnek. Azok, akik például korhatár előtti ellátást vagy rokkantsági ellátást kapnak, nem mentesülnek automatikusan a közterhek alól, az ő esetükben a jogosultságot egyedileg kell vizsgálni. Év közben nyugdíjassá váló egyéni vállalkozók esetében a tb- és szochofizetési kötelezettség a nyugdíjba lépés napjáig áll fenn. Attól az időponttól kezdődően, amikor a vállalkozó teljes öregségi nyugdíjra jogosulttá válik, mentesül a közterhek alól. A mentességet nem kell külön bejelentéssel igényelni, de a nyugdíjba vonulás időpontját a nyilvántartásokban pontosan rögzíteni kell.
Többes jogviszonyban álló egyéni vállalkozók tb- és szocho-kötelezettsége
Ha az egyéni vállalkozónak heti 36 órát elérő munkaviszonya van, vagy más, biztosítással járó jogviszonnyal rendelkezik, akkor vállalkozóként nem minősül főfoglalkozásúnak. Ebben az esetben mentesül a minimum tb-járulék és szocho megfizetése alól, és kizárólag tényleges jövedelem esetén merül fel fizetési kötelezettség. Mivel a biztosítotti jogviszony nem az egyéni vállalkozásból ered, a vállalkozói tevékenység alapján pénzbeli ellátásra való jogosultság nem keletkezik. Ha a másik jogviszony megszűnik, és a vállalkozó emiatt főfoglalkozásúvá válik, onnantól kezdve kötelezővé válik a minimum tb-járulék és szocho megfizetése, valamint a vállalkozói tevékenység alapján is jogosultságot szerezhet társadalombiztosítási ellátásokra.